حمایت از برنامه­ های رایانه ­ای

در حقیقت در ایران گواهی ثبت نرم افزار تنها توسط وزارت ارشاد اسلامی صادر می گردد و برای اینکه بتوانیم موفق به کسب گواهی ثبت اختراع نرم‌افزار شویم باید یک سری مراحل را طی کنیم.

باید یا به صورت اینترنتی و یا با مراجعه به مرکز فناوری اطلاعات نسبت به ثبت نام اقدام کنیم.

به هر حال شما برای ثبت اختراع نرم افزاری در ایران به مدارک زیر نیازمندید:

- انجام و تکمیل فرم مشخصات نرم افزار تان در سامانه ثبت اختراع در سایت شورای عالی انفورماتیک

- در صورت سخت تر از سخت افزار بودن تهیه فایل پاورپوینت جهت شرح آن

-  ارائه دادن یک نسخه از چگونگی و شرح اختراع نرم‌افزاری خود

-  ارائه چند نسخه از نرم‌افزار در قالب لوح فشرده

- ارائه اظهارنامه ثبت شرکت

- ارائه کارت ملی

- پرداخت هزینه و فیش واریزی مربوطه

- گرفتن تاییدیه از شورای انفورماتیک

- مدارکی که اثبات کند نرم افزار متعلق به شما می باشد

- ارائه ی اسکنی از تاییدیه سازمانهایی که نرم افزار شما را استفاده و تایید کرده اند.


چه نوع نرم افزارهایی قابلیت ثبت دارند؟

به طور کلی هرچه نوآوری در نرم افزار شما از نظر فنی بهتر و بیشتر باشد، احتمال ثبت اختراع نیز بیشتر است. به عنوان مثال اگر نرم افزار شما برای انجام وظایفی که شخص می تواند با قلم و کاغذ انجام دهد از یک رایانه عمومی استفاده می کند این احتمال وجود دارد که این نرم افزار قابل ثبت نباشد. با این حال، اگر نرم افزار شما نسبت به سیستم های رایانه ای موجود دارای اثر فنی یا پیشرفت فنی باشد مثلا ساختارهای جدیدی را در حافظه ایجاد کند یا نوع جدیدی از ساختار پایگاه داده را ایجاد کند و عملکرد کلی رایانه را بهبود ببخشد در این صورت نرم افزار شما می تواند قابل ثبت شدن باشد.


گزینه های جایگزین برای حق ثبت اختراع چیست؟

کپی رایت هم می تواند ازحق اختراع نرم افزارشما محافظت کرد. همانطور که در بالا برایتان توضیح دادیم، کپی رایت از شما در برابر کپی شدن نرم افزارتان محافظت می کند. با این حال اگر رقیبتان نرم افزاری ارائه دهد که عملکردهای مشابهی به نرم افزار شما داشته باشد، قانون کپی رایت دیگر نمی تواند از اختراع شما محافظت کند.


چه زمان نرم افزار شما به ثبت اختراع نیاز پیدا می کند؟

در ابتدا باید برسی کنید و ببینید که آیا نرم افزار شما قابلیت اخذ و ثبت اختراع نرم افزاری را دارد یا خیر. در حالی که حقکپی رایت می تواند از اختراع نرم افزاری شما در برابر کپی محافظت کند اما کپی رایت نمی تواند مانع از این شود که دیگران نرم افزار مشابه به شما را به طور مستقل (یعنی بدون کپی برداری) تهیه کنند. از طرف دیگر داشتن حق ثبت اختراع می تواند به شما این اجازه دهد دیگران را حتی از جنبه های عملکردی نرم افزار ادعا شده در حق ثبت اختراع خود حتی اگر طرف مقابل به طور مستقل نرم افزار را توسعه داده باشد محروم کنید.